Przewlekły ból głowy - rodzaje bólu, które powinieneś skonsultować z lekarzem

Ból głowy potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie, czasem wręcz wyłączyć z życia zawodowego czy społecznego. Jeśli pojawia się regularnie i nasila, warto skonsultować go z lekarzem. W pierwszej kolejności warto wykonać podstawowe badania krwi takie jak morfologia czy wskaźnik CRP, które potrafią pokazać, w jakiej kondycji jest nasz organizm.

Wnikliwa obserwacja i kontakt z lekarzem to w tej sytuacji podstawa. Specjalista określi, jakie jeszcze badania warto wykonać od tych nieinwazyjnych po inwazyjne, czasem wymagające wizyty w szpitalu.

Gdy boli głowa, sięgamy po tabletki

To podstawowa reakcja każdego z nas. Gdy boli głowa, sprawdzamy, czy pod ręką mamy leki przeciwbólowe. Lekarze zalecają, by ból opanować w porę i nie dać mu się nasilić. Jednak trzeba być świadomym, że tabletki trzeba stosować zgodnie z zaleceniami ujętymi w ulotkach. Słuchać należy również wskazówek lekarza, który przypadek każdego pacjenta traktuje indywidualnie. Nie każdy bowiem może brać określone leki ze względu na schorzenia, które ma. Nie można tego bagatelizować, bo może to mieć fatalne skutki dla naszego organizmu.

Migrenowy ból głowy - jak z nim walczyć?

Gdy mamy do czynienia z migreną, konieczne są skuteczne sposoby na ból głowy. Ból migrenowy bywa niezwykle uciążliwy. Mogą mu towarzyszyć charakterystyczne objawy takie jak: światłowstręt, nudności, zawroty głowy, nietolerancja hałasu. Każdy sposób dający szansę, na pokonanie tego stanu jest na wagę złota. Zdarza się, że osoby często cierpiące na tego typu bóle głowy muszą odizolować się w miejscu z dala od ludzi, ukojenie przynosi im cisza. Przewlekłe bóle migrenowe bywają dziedziczne. Jeśli ktoś bliski w Twojej rodzinie je miewa, musisz się liczyć z tym, że i u Ciebie mogą wystąpić.

Tego bólu nie lekceważ!

Jeśli ból pojawia się nagle, jest coraz mocniejszy i towarzyszą mu nudności lub wymioty, problemy z poruszaniem czy widzeniem albo kłucie w klatce piersiowej, należy natychmiast udać się do lekarza. To może być objaw groźnej choroby, nawet zagrażającej życiu. Liczy się każda minuta. Trzeba jak najprędzej udać się do najbliższego szpitala. Lekarze alarmują, że takie niepokojące objawy mogą dawać m.in. udar, wylew, pęknięcie tętniaka w mózgu czy zawał serca. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, a jeśli nie ma takiej możliwości, wezwać pomoc medyczną, zaznaczając jak poważny jest nasz stan.

Kiedy do neurologa?

Do lekarza tej specjalizacji może nas skierować lekarz pierwszego kontaktu, bo neurolog również zajmuje się diagnozowaniem różnych źródeł bólu głowy. Ten może być związany z przemęczeniem, przepracowaniem, stresem, zbyt małą ilością snu, piciem zbyta małej ilości wody, ale również z niektórymi chorobami, które właśnie w ten sposób się objawiają. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego. Z neurologicznego punktu widzenia są to najważniejsze badania wykonywane w diagnostyce bólu głowy.

Ból głowy utrudnia codzienne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po tabletki przeciwbólowe lub sprawdzone sposoby radzenia sobie z nim. Jednak jeśli ból mimo wszystko często się pojawia, a tym bardziej ma charakter narastający, nie bagatelizujmy tego. Być może nasz organizm wysyła nam sygnał, że coś jest nie tak. Warto udać się do lekarza z naszego POZ-tu, który wnikliwie wysłucha i zleci podstawowe badania.

źródło: artykuł partnera, 

Share