Ranking bogactwa samorządów. Biedne Strzelce Krajeńskie?

Ukazał się także Ranking zamożności samorządów opracowany przez prof. Pawła Swianiewicza dla czasopisma Wspólnota. Pod względem dochodów własnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lubuskie znalazło się na pierwszym miejscu - Strzelce Krajeńskie w końcówce zestawienia.

Strzelce Krajeńskie jako miasto w rankingu uplasowało się na 260 pozycji - to ósma pozycja od końca. Zamożność per capita 2014 w Strzelcach wyniosła 2120,79 - dla porównania w Polkowicach, które zajęło pierwsze miejsce 6743,73. W 2008 roku byliśmy w rankingu na 64 miejscu, teraz powoli sięgamy dna. Wyprzedza nas Drezdenko, Stare Kurowo, Dobiegniew i Zwierzyn. W rankingu nieco lepiej wypadł powiat strzelecko-drezedenecki jako całość, ale to marne pocieszenie, bo wynik nadrabiały inne samorządy. 

Metoda rankingu
Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna, jak rok temu. A więc znów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych, dotacje mają bowiem chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność). Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy w historii zauważyliśmy ujemne wartości udzielonych ulg czy zwolnień podatkowych (co oznacza zapewne odzyskiwanie zwolnień niesłusznie przyznanych w latach poprzednich). W kilku gminach (Elbląg, Dobroń, Góra św. Małgorzaty) były to znaczące sumy w skali budżetu. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - czytamy w rankingu. 

Ranking (od miejsca 239...)


Pełen ranking [zobacz]

źródło:www.wspolnota.org.pl/

 

Share

REKLAMA

REKLAMA