Policyjna akcja "Znicz" na drogach powiatu strzelecko-drezdeneckiego

Kontrole prędkości, stanu technicznego pojazdów i sposób przewożenia pasażerów, to tylko niektóre elementy, którym będą się bacznie przyglądać policjanci czasie akcji „Znicz".

Jak co roku w działania włączają się również policjanci z powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Więcej mundurowych będzie na drogach dojazdowych do cmentarzy oraz największych szlakach komunikacyjnych w powiecie. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom wybierającym się na groby bliskich.

Okres wszystkich świętych, to czas zadumy i refleksji. Jest to czas kiedy tłumnie odwiedzamy groby bliskich, nie rzadko przejeżdżając dziesiątki, czy setki kilometrów. Tradycyjnie też na drogach jest więcej samochodów, co powoduje utrudnienia, szczególnie na drogach dojazdowych do cmentarzy. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, policjanci ze Strzelec Krajeńskich, Drezdenka i Dobiegniewa będą w najbliższych dniach czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich zmotoryzowanych i pieszych. Nasze działania w związku z 1 listopada już od kilkunastu lat noszą nazwę „Znicz". Tradycyjnie w tym czasie policjantów z drogówki wspomagają funkcjonariusze pozostałych pionów. Mundurowi w momentach o największym nasileniu ruchu będą starali się pomagać kierowcom służąc radą, a kiedy będzie to niezbędne ręcznie kierować ruchem. Jednak kierowcy, którzy nie będą stosowali się do zaleceń i przepisów muszą liczyć się z konsekwencjami. Szczególnie mocno policjanci będą zwracać uwagę na prędkość z jaka poruszają się kierowcy, sposób przewożenia pasażerów, stan techniczny pojazdów i oczywiście trzeźwość kierujących .

Policjanci przypominają, aby jeżeli jest to możliwe na cmentarz udać się pieszo. Nie próbujmy za wszelka cenę dojechać pod samą nekropolie samochodem ponieważ w ten sposób nie tylko stracimy na czasie, ale również stracimy sporo nerwów.

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych już od wtorku /30 października/ wprowadzono zmiany w organizacji ruchu przy największych cmentarzach. W Strzelcach Krajeńskich na ul. Kusocińskiego wprowadzono ruch dwukierunkowy natomiast na ul. Przemysłowej wprowadzono ruch jednokierunkowy. W Drezdenku na ul. Ogrodowej i Kopernika będą ograniczenia w zatrzymywaniu się i parkowaniu wzdłuż tych ulic. Parking wyznaczono na stadionie miejskim.

Nie zapomnijmy o bezpieczeństwie

Wzmożony ruch na drogach szczególnie w pobliżu cmentarzy to już znany scenariusz na przełomie października i listopada. W związku z wszystkimi świętymi wybieramy się na groby bliskich, przejeżdżając czasami kilkaset kilometrów. W tym czasie, zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze, na barkach drogówki. To jednak nie koniec policyjnej pracy w tym okresie. Ważnym elementem jest również zadbanie o bezpieczeństwo rzeczy, które zabieramy na cmentarz. Wielu z nas, pochłoniętych porządkowaniem grobów, zapomina o pozostawionych rzeczach takich jak: torebki, telefony, czy portfele. Niestety w ten sposób można się stać ofiarą osób, które czekają na takie sytuacje. Dlatego policjanci patrolują cmentarze i ich okolice, aby do nich nie dochodziło. Jednak bezpieczeństwo nasze w dużej mierze zależy do nas samych. Stosowanie prostych zasad może uchronić nas od niepotrzebnych kłopotów. Jak ważne są to kwestie, pokazuje sytuacja z minionego weekendu, która miała miejsce na cmentarzu w Drezdenku. Łupem złodzieja padała torebka, w której były pieniądze i dokumenty należące do kobiety, która zostawiła je na ławce. Pochłonięta porządkowaniem grobu bliskiej osoby zapomniała o zasadach bezpieczeństwa i pozostawił acenne rzeczy bez opieki.

Pamiętaj! Twoja saszetka, torebka, portfel i telefon komórkowy są łatwym łupem dla złodziei!

źródło: KPP Strzelce Kraj.

Share

REKLAMA

REKLAMA