Śmieci odbierane co dwa tygodnie - opłata ta sama

Od momentu wprowadzenia tzw. "ustawy śmieciowej" liczba niezadowolonych w gminach rośnie. Wielu mieszkańców Gminy Strzelce Kraj. ma zwyczajnie jej dość. Śmieci odbierane są zbyt rzadko, przez co zalegają.

Strzelce Krajeńskie należą do Celowego Związku Gmin SGO5. W skład związku wchodzą jeszcze gminy: Stare Kurowo, Zwierzyn, Dobiegniew. Na sesjach rad gmin w październiku 2017 roku zostały ustalone terminy(częstotliwości) wywozu odpadów komunalnych z domostw mieszkańców, firm, zabudowy wielorodzinnej. Poniżej harmonogram.

  LISTOPAD – MARZEC KWIECIEŃ  – PAŹDZIERNIK
CZĘSTOTLIWOŚĆ WYWOZU:

 

  • MIESZKAŃCY
  • FIRMY
CO DWA TYGODNIE WYWÓZ CO TYDZIEŃ
BLOKOWISKA3 RODZINY I WIĘCEJ RAZ NA TYDZIEŃ DWA RAZY W TYGODNIU

W sytuacji ujemnego wyniku finansowego gmina zobowiązana jest podwyższyć stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wprowadzić rozwiązania, które wpłyną na zmniejszenie kosztów. Rozwiązaniem takim jest m. in.: zmniejszenie częstotliwości odbierania odpadów zmieszanych do dwóch odbiorów w miesiącu, co zachęci również mieszkańców do efektywniejszej segregacji odpadów. Obecnie za liczbą osób deklarujących segregację nie idzie ilość odpadów. Znacznie więcej osób zobowiązuje się do segregowania, niż segreguje faktycznie. Właściciel nieruchomości zamieszkałej może wystawić jeden, dwa, a nawet więcej worków z odpadami i wszystkie zostaną odebrane. - taka informacja pojawiła się na stronie sgo5.pl. 

Związek informuje też, że odbiór „raz na dwa tygodnie" nie jest niczym wyjątkowym. Podobny system funkcjonuje w sąsiednich gminach naszego województwa.

Na portalach społecznościowych mieszkańcy nie kryją oburzenia. Wielu z nich zwraca się z problemem wprost do Burmistrza, który tłumaczy ,że gdyby częstotliwość była taka jak w okresie wiosenno-letnim (czyli wywóz co tydzień)  – cena za wywóz śmieci byłaby wyższa. Należy pamiętać, że każdy mieszkaniec ma prawo domówić dodatkowy pojemnik. Otrzyma go za darmo i cena pozostanie bez zmian. Jednocześnie Burmistrz przyznaje, że nieterminowe wywożenie jest naganne i ma nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja się unormuje. 

Przypomnijmy, że w kwietniu mieliśmy podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Związek więc i podniósł ceny za wywóz i od listopada do marca zmniejszył częstotliwość odbioru. 

odpady są segregowane – opłata od 1 mieszkańca 16,00zł miesięcznie
odpady są niesegregowane – opłata od 1 mieszkańca 20,00zł miesięcznie

A jak z wywozem śmieci jest u was? 

źródło: sgo5.pl, fb.com, red.

 

List: Niebezpieczne skrzyżowanie w Bobrówku...

"Nowo przebudowane skrzyżowanie w Bobrówku to skandal..." - pisze do nas czytelnik. 

Czytaj więcej...

Share

REKLAMA

REKLAMA