Wojewoda podpisał decyzję na budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich

Dziś w Urzędzie Miejskim wojewoda Władysław Dajczak podpisał decyzję na realizację inwestycji w postaci obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Oznacza to, że mogą ruszyć wykupy gruntów oraz prace budowlane.

Projekt powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

– Od jutra będzie mogła rozpocząć się realizacja tej długo oczekiwanej inwestycji, która jest możliwa dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości, który w 2021 roku podjął decyzję o przekazaniu pieniędzy na budowę 100 obwodnic w Polsce, w tym aż 6 w województwie lubuskim - mówił wojewoda.

Półtora roku temu została podpisana umowa z firmą wykonawczą Colas Polska. Jej przedstawiciel przyznał, że pierwsze prace ziemne ruszą wiosną. Teraz rozpocznie się przygotowywanie terenu. Przypomnijmy, że zadanie będzie kosztować ponad 80 mln zł i jest realizowane w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. 

- Od kilkudziesięciu lat czekaliśmy na to, by w końcu rozpoczęły się prace. Czekają na to wszyscy mieszkańcy naszej gminy. To kolejny krok w dobrym kierunku - powiedział burmistrz Mateusz Feder. 

Wojewoda przypominał

- Nie jest sztuką zapisać w programie wyborczym budowę obwodnicy. To zrobiono w roku 2014, przed kampanią wyborczą. Zapisano nie tylko tę jedną obwodnicę dla Strzelec Krajeńskich, lecz kilkadziesiąt obwodnic w całej Polsce. Nie zapewniono ich finansowania. Dopiero decyzja rządu pana Mateusza Morawieckiego, decyzja o budowie 100 obwodnic w Polsce z przeznaczeniem na nie 28 miliardów złotych i sfinansowanie tych inwestycji: to jest decyzja o budowie obwodnicy. Decyzja o budowie obwodnicy dla Strzelec Krajeńskich zapadła dopiero za czasów Rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta, z drogi krajowej nr 22. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, obniżenie poziomu hałasu, poprawę czystości powietrza, a także na uspokojenie ruchu w centrum miasta oraz jego usprawnienie na odcinku Wałcz-Gorzów Wielkopolski oraz w kierunku zachodnim tj. między Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej, autostradą A1 i Trójmiasta w kierunku wschodnim.

źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki, UM Strzelce Kraj, 

 

Share