FESTIWAL PODRÓŻNICZY „WŁÓCZYKIJKI" już w nadchodzący weekend

Każdemu jego włóczęga...Znamy już dokładnie szczegółowy program naszego Festiwalu Podróżniczego „Włóczykijki", który odbędzie się 10. i 11.lutego w budynku Europejskiego Centrum Spotkań - Barlinecki Ośrodek Kultury przy ulicy Leśnej 1 w Barlinku.

Podróżnicy potwierdzili swoje prelekcje, warsztaty i rajdy prawdopodobnie spakowali już swoje sakwy podróżne i wkrótce wyruszą w kierunku Barlinka – rowerami, kajakami, na nartach lub piechotą. Jedno jest pewne. Przyniosą ze sobą swoje przygody.

Przybędzie Piotr Strzeżysz, podróżnik, pisarz, fotograf, laureat Nagrody Kolosa za wytrwałość w próbach odnalezienia życiowej prawdy w podróży i odwagę przyjmowania tego, co przyniesie droga, Nagrody „Bursztynowego Motyla" im. Arkadego Fiedlera, oraz Nagrody Magellana w kategorii najlepsza książka podróżnicza, autor książek „Powidoki", „Campa w sakwach" i „Makaron w sakwach". Na Festiwalu opowie o tym, że daleki, obcy nieznany świat jest bliższy, niż nam się na co dzień wydaje, że ludzie w nim są dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne.

Przywędruje do nas Michalina Kupper, podróżniczka, fotografka, blogerka, edukatorka, uczestniczka Rowerowego Jamboree – sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran, nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei, na którą dotarła wędrując po Oceanii. W opowieści „Antypody, podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei" przybliży eskapadę, która trwała od stycznia do września 2016 r. i była próbą połączenia pracy na Antypodach i wędrówki po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei.

Pojawi się Agnieszka Siejka, której pasją są góry, podróże, poznawanie innych kultur i niezwykłych miejsc. Agnieszka w swojej prelekcji „Kurdowie – życie w cieniu wojny" poruszy temat trudny, ale niezwykle ważny. My od 70 lat żyjemy w pokoju i nawet nie wyobrażamy sobie, jak można żyć w ciągłym strachu, nasłuchując i wypatrując zagrożenia. Tymczasem dla niektórych konflikty zbrojne i stan wojny stały się normalnością. Agnieszka opowie o miejscach, gdzie nie ma tańców, nie ma gwaru, nie ma beztroskiego życia. Za to jest wojna.

Przyjął nasze zaproszenie Łukasz Długowski, dziennikarz i podróżnik, który sam o sobie mówi, że jest „uzależniony od miejsc niepopularnych i wyzwań", autor książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście". Odkryje przed nami, że można wypocząć w środku tygodnia, nawet w samym centrum wielkiego miasta - wystarczy tylko chęć przeżycia czegoś nowego i kilka drobiazgów. Minisurvival to coś, co może uprawiać każdy, a według Łukasza przygoda jest absolutnie wszędzie.

Swoją obecność potwierdził również Wojciech Grela, podróżnik, aktywny popularyzator jazdy na dwóch kółkach, który objechał rowerem Bałtyk, był nim w Hiszpanii i jeździł po Polsce. Odwiedził Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Danię i Niemcy, przejechał także samotnie od Ushuaia, przez pustynie, Andy, dżunglę, aż do Limy w Peru. Uczestniczył w Rowerowym Jamboree, podczas którego w dobrym towarzystwie przemierzył 1700 km przez północny Iran. Opowie o tym, że poruszając się właśnie tym środkiem lokomocji można najlepiej poznawać świat.
Z Wojtkiem, w tandemie, przybędzie też Wanda Nowotarska, rowerzystka, fotografka, prezeska Rowerowego Szczecina, miłośniczka i orędowniczka rowerów, całoroczna rowerzystka miejska. Każdego roku pokonuje ponad 4000 kilometrów w ramach wycieczek rowerowych, wśród nich sześciotygodniową trasę wzdłuż Dunaju- łącznie 3000 km. Dąży do tego, aby Pomorze Zachodnie było regionem przyjaznym rowerzystom. Wspólnie z Wojtkiem opowiedzą o swojej wyprawie „Rowerem przez Pomorze Zachodnie".

W (na?) tandemie przyjadą też Rafał Zaremba i Przemek Skolimowski. Nikt nie wie, który jest który. O Rafale niewiele wiadomo, a już nic o tym, co on właściwie robi. Sam twierdzi, że dużo śpi i je oraz uprawia długie przejażdżki rowerem. Najdłuższa z nich trwała 3 miesiące- udało mu się dojechać z Gdańska do Maroka. Przejechał też Brazylię, Indonezję i inne kraje o długiej, poszarpanej linii brzegowej. Podobnie dziwną postacią jest Przemek, zresztą poznali się w tajemniczych okolicznościach w Kuala Lumpur. Tam właśnie Przemek z powodzeniem udawał przez 2 lata programistę (udaje go dalej, ale już w innym miejscu). W wolnych chwilach zajmuje się, jak twierdzi, układaniem kompozycji z kwiatów i odwiedzaniem krajów z ubogą infrastrukturą turystyczną, jak Bangladesz czy Syria.
Oczekujemy także przybycia Jarka „Łysego" Skowrona, alpinisty, himalaisty, podróżnika, niespokojnej duszy i miłośnika jazzu, który nie umie usiedzieć na miejscu. Każdego roku przechodzi wiele dróg wspinaczkowych w górach całego świata, większość wolnego czasu przeznacza na przejścia alpejskich ścian. Zdobywca kilku siedmio- i sześciotysięczników w wysokich górach całego świata. Na co dzień spokojny obywatel, zrównoważony ojciec dwójki dzieci - od czasu do czasu jednak budzi się w nim Lodowy Wojownik. Ostrzy wtedy dziaby i zaczaja się na dobre warunki do wspinania na pionowych ścianach pokrytych lodem, lodospadach i różnych formacjach sopli. Poruszanie się po lodzie dostarcza specyficznych wrażeń, wspinacz musi mieć świadomość, że z powodu metamorfozy lodu i działań mechanicznych, droga, którą przechodzi, praktycznie za każdym razem jest nieco inna - Łysy opowie o tym w swojej Gawędzie z Krainy Lodu.

Spotkamy się też ze Zdzichem Rabendą, podróżnikiem z Tychów, który odwiedził w sumie ponad 50 krajów na kilku kontynentach, a w ciągu niespełna trzech miesięcy przemierzył kilka tysięcy kilometrów bezdroży pomiędzy Pacyfikiem i wybrzeżem Morza Karaibskiego. Z Moniką Stefanek przepłynął Polskę od Bugu po Bałtyk, w dmuchanym kajaku- łącznie ponad 1200 kilometrów największymi polskimi rzekami. Opowie o tym, że samotna wyprawa wcale nie musi oznaczać samotności, o czym przekonał się w podróży autostopem przez Turcję, Irak, Iran, Zjednoczone Emiraty i Oman.

Z kolei Agnieszka Sztandera, podróżująca mama Adasia, śpioch, który w podróży organizuje pobudki o wschodzie słońca, w opowieści „Od tropików po Arktykę z małym dzieckiem" opowie, jak dziecko zmienia sposób podróżowania. Chcąc się o tym przekonać, w przeciągu dwóch pierwszych lat życia syna, odwiedziła Cypr, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Kubę i Islandię. Testując samolot, auto, namiot, hostele, couchsurfing i campervana z dzieckiem na pokładzie. O tym, co tak naprawdę zmienia małe dziecko w podróży oraz co warto zabrać i jak przeżyć taki wyjazd, opowie na Festiwalu.

Jednym z Włoczęgów Gawędziarzy będzie Agnieszka Nikoliszyn-Granatowska, podróżniczka, rowerzystka, żeglarka, wspinacz skałkowy, pilotka wycieczek. Kiedy usłyszała po raz pierwszy zaśpiewane w języku nadziei Vonlenska utwory Sigur Rós, nie przypuszczała nawet, że aby pojąć ten mglisty, mistyczny performance, wybierze się w podróż „Dalej niż północ". Najdłuższa pokonana odległość to 7500 km Granatobusem - wycieczka na skalisty klif w norweskiej gminie Nordkapp, na wyspie Magerøya, uznawany za najdalej wysunięty na północ fragment Europy, a także na baśniowy archipelag na Morzu Norweskim - mityczne Lofoty. Nie przypuszczała też, że przygodę na krańcu świata i rok 2017 sfinalizuje koncertem Sigur Rós w Reykjaviku. To dopiero początek znajomości, zamierza ją kontynuować, a dlaczego? - opowie na Festiwalu „Włóczykijki".

Zaprosiliśmy również Marka Schillera, pasjonata przyrody i badacza, podróżnika, fotografika i regionalistę, odkrywcę „polskich piramid" - nieznanych do tej pory monumentalnych grobowców megalitycznych w okolicach Dolic. Podczas swojej opowieści zabierze słuchaczy w niezapomnianą przygodę, a opowieści snuje magiczne, pokazujące lokalne piękno fauny i flory. Udowodni, że polskie piramidy istnieją naprawdę. Opowie o przeszłości naszej okolicy i jej bogactwie przyrodniczym, „o wielkich głazach, krętych dolinach, porzuconych osadach czy tajemniczych śladach po praprzodkach: megalitach, kurhanach i grodziskach."

Gościem Festiwalu będzie także Jacek Hugo Bader, dziennikarz, autor reportaży, filmowiec, dwukrotny laureat nagrody Grand Press i Nagrody im. K. Dziewanowskiego, nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Beaty Pawlak, związany z "Gazetą Wyborczą", autor kilku książek: m.in.: "Biała Gorączka", "Dzienniki kołymskie", „W rajskiej dolinie wśród zielska". Wraz z Pawłem Łozińskim scenarzysta i reżyser serii dokumentalnej TVN pt. "Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy". Twórca filmów dokumentalnych, uczestnik wyprawy po ciała dwóch himalaistów, którzy zginęli podczas ekspedycji na Broad Peak, co zaowocowało książką „Długi film o miłości", będącej przyczynkiem do która rozpętała kolejnej gorącej dyskusji w środowisku górskim. Uwielbia Rosję i kraje dawnego ZSSR, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Opowie o tym słuchaczom Festiwalu.
Jak co roku Festiwal ma też swoją ofertę warsztatową. Włóczykijkom zależy na tym, żeby było to także miejsce do dzielenia się umiejętnościami i smakowania świata przez swoistą słomkę. Starają się, żeby głównie dzieci mogły w czasie Festiwalu zobaczyć podróżowanie jako Spotkanie z Innym, ciekawym, interesującym.

Dzieci będą miały możliwość pobawić się w przyrodniczego Sherlocka Holmesa - poznać gatunki drzew i leśnych zwierząt, tropić ślady, poćwiczyć refleks i spostrzegawczość oraz zwinność i zręczność, pod czujnym okiem Ewy Krygowskiej i Sebastiana Klimczaka z Nadleśnictwa Barlinek. Ewa poprowadzi też warsztaty bajko- i arrterapii, stwarzając dzieciom okazję do przyswojenia zasad tolerancji i właściwego zachowania, poznania siebie, twórczości i kreatywnego myślenia. Za sprawą magicznej skrzynki i pięknych obrazów będą mogły przenieść się w odległe rejony świata, odkrywać egzotyczną kulturę i pradawną legendę Czerwonego Kontynentu – pod profesjonalnym przewodnictwem Michaliny Kupper. Jak parzy się i podaje herbatę w Maroku, Turcji i Indiach, co kryje się pod nazwą berberyjska whisky, a czym jest gram masala, czy każda kawa powinna być „czarna jak smoła, gorąca jak piekło i słodka jak miłość" przekonają się uczestnicy pod okiem Agnieszki Siejki. Poplotą głupoty, dowiedzą się do czego żeglarzowi potrzebne są liny, czym różnią się liny fałowe od szotowych, jak plątać liny i linki, by łatwo dały się rozplątać, jak tę umiejętność wykorzystać w życiu codziennym – pokaże dzieciakom Jacek Kmieć. Dowiedzą się także, jak wygląda życie codzienne dzieci w odległych miejscach – w afrykańskiej wiosce, na pustyni, w Indiach czy Himalajach, nauczą się słów w obcych językach, wyruszą na Bliski Wschód, by sprawdzić do czego służą turbany, a także przekonają się, gdzie do szkoły płynie się łódką – pod opiekuńczymi skrzydłami Zdzicha Rabendy. On także stworzy dzieciakom okazję do przeistoczenia się w odkrywcę odległych lądów, doświadczenia, dlaczego powinniśmy inaczej spakować się na spacer po lesie, safari w Afryce czy wspinaczkę w górach, opanowania podstaw nawigacji i orientacji w przestrzeni bez Internetu, telefonów i innych zdobyczy technologii, rozłożenia namiotu, karimaty i śpiwora i podkreśli, jak ważne jest odpowiedzialne biwakowanie. Kreatywnie mieszać różne składniki w celu uzyskania plastycznej masy o zastosowaniu terapeutyczno-odstresowującym pomogą edukatorki ze Szkoły „Radosnej".
Ukulele to taka mała gitarka, wyglądająca jak zabawka. Wydaje się zatem, że granie na niej to bułka z masłem, nie wymaga żadnej techniki gry, ot, bierzemy i gramy. Nic z tych rzeczy. Cennej lekcji gry na ukulele udzieli dzieciakom Bartek Orłowski, realizator dźwięku, kompozytor, aranżer, gitarzysta szczecińskiej grupy Chorzy, współtwórca muzyki do spektakli teatralnych. Joga to same korzyści, tym razem dla dzieci. Asany jogi często przypominają pozy zwierząt, figury geometryczne czy postaci z bajki, zatem to znakomita zabawa. W czasie warsztatów prowadzonych przez Joannę Cegłę - psychologa, wspinacza i joginkę w jednym, na co dzień prowadzącą gabinet psychologiczny „Rozwojownia" i szkółkę jogi - dzieci, i te całkiem malutkie pod opieką rodziców, i te troszeczkę bardziej samodzielne, będą mogły poczuć jakie mają mądre ciała, skupić uwagę na tym co robią, doświadczyć i nauczyć się szacunku do siebie i innych, bo każdy ćwiczy jak umie.

To dla dzieci. Ale i dorosłym nie pozwolą „Włóczykijki" wyjść z Festiwalu bez nowych umiejętności. Stowarzyszenie „Lider Pojezierza" zaprasza do udziału w konsultacjach z zakresu procedur i zasad aplikowania o środki finansowe w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju, po informacje dotyczące możliwości uzyskania wsparcia na realizację swoich pomysłów, np. na rozwój lub podejmowanie działalności gospodarczej, aktywizację społeczności lokalnej czy wzmocnienie kapitału społecznego.

Udział w grze „Socjeta.es" pomoże odkryć własne predyspozycje zawodowe i szansę na aktywność w sektorze ekonomii społecznej, także poszukać odpowiedzi jakim typem przedsiębiorcy się jest. Grę poprowadzi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Spotkanie ze sztuką użytkową będzie miało miejsce podczas malowania koszulek - najmłodsi będą mogli pobudzić swoją wyobraźnie i zaprojektować własny t-shirt, a i dorośli będą mogli uruchomić swoje „Wewnętrzne Dziecko", pod okiem profesjonalistów z Promocjone.com. "Każdy z nas jest motylem" udowodni młodzieży Dziewczyna w Trampkach, czyli Małgorzata Kapuściak, pokazując, że to, co rzeczywiście chce się osiągnąć jest na wyciągnięcie ręki. Udział w warsztatach i wykładach jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać, dostarczając Organizatorom wypełniony formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie www.wloczykijki.com.

Festiwal to także zdarzenia, które mają pokazać, że podróż zaczyna się na progu domu i żeby w nią wyruszyć, nie trzeba wielkiego nakładu. W tegorocznej edycji będzie zatem Drużynowy rajd na orientację prowadzony przez Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej, Rajd nordic walking trasą (zależną od aury) wyznaczoną przez Katarzynę Mielcarek, Rajd pieszy z aplikacją „Włóczykije Pojezierza", trasą "Trzy jeziora", wyznaczoną przez Pana Marka Schillera, a także Pokaz morsowania, na którym będzie można popatrzeć, jak nieformalna grupa morsów z Barlinka robi rozgrzewkę, kąpie się w lodowatej wodzie i ma z tego przyjemność. Kto znajdzie w sobie odwagę i dobrze się do tego przygotuje może spróbować zanurzyć się wraz z nimi.

Jak co roku Festiwalowi towarzyszy także wystawa fotograficzna, tym razem jej tytuł brzmi „Fauna naszych stron", a jej Autor Marek Schiller, podczas Spotkania zachęci do doceniania szczególnego piękna okolic, tak bliskich tym, którzy tu mieszkają.

Aby zachować zdrowe proporcje między edukacją i rozrywką, festiwalowe emocje za każdym razem rozładowuje dobra zabawa przy muzyce. W tym roku harcom nada rytm zespół Chorzy ze Szczecina. Jest pięciu Chorych. Wszyscy na muzykę, którą trudno zaszufladkować, bo to jedyna w swoim rodzaju hybryda elektroakustycznego rocka, psychodelii, indierocka. W sobotni wieczór festiwalowy zabrzmi ona w barlineckim Pubie „Puls".
Wiadomo przecież, że mapy świata, po którym przyszło nam wędrować, zmieniają się z dnia na dzień i zmienią się jeszcze wielokrotnie, zanim kres wędrówki będzie osiągnięty. Można, co najwyżej zaplanować trasę na dziś czy jutro. W opowieściach naszych Gości o podróży jest szacunek i ciekawość wobec tubylczego świata, pokora wobec kapryśnych i niezgłębionych jego reguł, respekt wobec pełnej niespodzianek drogi. Nie ma wyniosłości wobec świata odwiedzonego – Włóczykij ma świadomość, że jest tylko gościem, a odwiedzany świat nie musi spełnić jego kaprysów, nie musi się wysilić, aby pozostać godnym odwiedzin. Współczesny turysta płaci, wymaga, stawia warunki. Nasi Włóczykije stawiają wymagania przede wszystkim sobie, kłaniają się tuziemcom – nie oczekują tubylczych pokłonów.

FESTIWAL PODRÓŻNICZY „WŁÓCZYKIJKI" już w nadchodzący weekend
Termin: 10.- 11. 02.2018 r.
Miejsce: Europejskie Centrum Spotkań, ul. Leśna 1, 74-320 Barlinek
Organizatorzy: Nieformalna grupa „Włóczykijki" i Klub Żeglarski SZTORM Barlinek
WSTĘP WOLNY
Podczas Festiwalu będzie możliwość wykupienia cegiełek, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie działalności szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży prowadzonej przez Klub Żeglarski SZTORM Barlinek.

Informacje o Festiwalu:
www.wloczykijki.com
FB: Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki"

 

Share

REKLAMA

REKLAMA