Wspaniałe obchody Święta Wojska Polskiego w Strzelcach Kraj. | FOTO

Dziś 15 sierpnia w Strzelcach Krajeńskich odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. W dniu tym wojsko czci chwałę oręża, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz polski.

Święto Wojska Polskiego nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu dla tych, którzy poświęcili swe życie walcząc za Ojczyznę. 15 sierpnia powracamy także do pamiętnego roku 1920. Ponad sto lat temu polscy żołnierze zatrzymali ofensywę Armii Czerwonej i zmusiło ją do odwrotu. Zdaniem brytyjskiego polityka, pisarza i dyplomaty, Edgara Vincenta D'Abernona „Cud nad Wisłą" jest 18., najważniejszą bitwą, która zaważyła na losie ludzkości. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz uniemożliwiła wojskom bolszewickim dotarcie do Niemiec i rozpętanie międzynarodowej rewolucji komunistycznej.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez biskupa Pawła Sochę w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej, w intencji byłych i obecnych żołnierzy oraz o pomyślność i bezpieczeństwo ojczyzny. Po jej zakończeniu żołnierze, poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli kolumną na rynek miejski. Tam odbyło się wręczenie odznaczeń i apel wojskowy.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wojewoda Władysław Dajczak, w asyście generała Piotra Trytka, wręczył medale 100-lecia odzyskania niepodległości. Medale otrzymali: Zofia Florczak, Zygmunt Lemiesz oraz Henryk Lewandowski (pośmiertnie).

Dodatkowo, Wojewoda Lubuski z okazji Święta Wojska Polskiego postanowił wręczyć wyróżnienia dla żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej 151 batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie. Wojewoda wręczył łącznie 17 wyróżnień za szczególne działania na rzecz walki z pandemią koronawirusa w województwie lubuskim.

Poniżej fotorelacje zamieszczone w mediach społecznościowych... 

 

źródło: LUW, Lubuska Policja, UM

Share