Uwaga na oszustów! Kobieta straciła oszczędności. Sądziła, że rozmawia z córką...

W ostatnim czasie doszło do kilku prób oszukania seniorów. Niestety jedna z nich była skuteczna. Mieszkanka Świebodzina została oszukana i straciła ponad 15 tysięcy złotych.

Pomimo wielu kampanii mających na celu ostrzeganie seniorów, nadal zdarzają się niestety podobne sytuacje. Dlatego przypominajmy naszym bliskim, jak się przed tym skutecznie chronić. Edukujmy seniorów, by byli bezpieczni.

Pomimo prowadzonych wielu kampanii, ostrzegających o oszustwach dokonywanych na seniorach, nadal zdarzają się sytuacje, w których starsze osoby tracą oszczędności swojego życia. Chociaż historie przedstawiane przez oszustów są różne to łączy je jeden schemat. Zazwyczaj na telefon stacjonarny dzwoni osoba, która przekonuje iż jest naszą bliską ma problemy, potrzebuje gotówki. Nie ma jednak możliwości odebrania jej osobiście, dlatego zjawi się po nią fałszywy policjant. Każda taka historia powinna być dla nas sygnałem, że coś jest nie tak – dlatego, że POLICJA NIGDY NIE PRZYJMUJE PIENIĘDZY!

W ostatnim czasie, kilkoro starszych osób w Świebodzinie próbowano oszukać podczas telefonicznej rozmowy. Niestety jedna z tych prób okazała się skuteczna. Do 72-letniej kobiety w godzinach porannych zadzwonił telefon. W słuchawce słychać było kobiecy głos. 72-latka sądziła, że dzwoni do niej córka, a kobieta w słuchawce to potwierdziła. Przekonywała, że pilnie potrzebuje pieniędzy i jest w banku. Zapytała ile posiada gotówki w domu. Kiedy usłyszała kwotę ponad 15 tys. zł nakazała włożyć je do kopert i schować do torby. Do telefonu podała rzekomą pracownicę banku, która oświadczyła, że po pieniądze przyjedzie kurier i zabroniła z nim rozmawiać dla bezpieczeństwa. Niestety przekazane pieniądze przepadły.

Schemat ten jest typowym dla tego typu oszustw dlatego też należy pamiętać oraz uczyć starsze osoby:

- Podczas rozmowy dopytaj z kim mówisz, nie sugeruj kim może być dzwoniący!

- Nie podawaj informacji, żadnych imion rodziny, adresu, ilości posiadanej gotówki!

- Nie przekazuj pieniędzy nikomu obcemu!

- Policja nigdy nie żąda gotówki i nigdy po nią nie przyjedzie!

- Zadzwoń na Tobie znany numer członków rodziny i potwierdź sytuację!

- Poinformuj w razie podejrzeń policję! To nie jest fałszywe zgłoszenie! Nie grożą Ci żadne konsekwencje.

- Nie podawaj numeru konta ani żadnych danych do logowania!

Pamiętajmy aby uczyć i ostrzegać naszych bliskich, by nie padli ofiarą oszustwa. Prowadzone są również spotkania z seniorami i pracownikami banków, aby zwracali uwagę na starsze osoby wypłacające wszystkie swoje pieniądze. Warto także dbać o swoją prywatność. Częśc informacji, które mają oszuści, pochodzi z portali społecznościowych.

źródło: KPP w Świebodzinie

Share