Radni pytają kto wyłączył komentarze pod transmisją z Sesji Rady Miejskiej w Drezdenku?

Od nowej kadencji każda sesja rady gminy musi być transmitowana i tak też jest w przypadku Gminy Drezdenko. Transmisja odbywa się poprzez kanał na portalu YouTube, który daje możliwość komentowania podczas przeprowadzanej transmisji. Większość samorządów wyłącza tą możliwość - podobnie jest w Gminie Drezdenko. Nie wszystkim radnym się to podoba, Radny Materla-Libera dopytuje kto zadecydował o wyłączeniu komentarzy i dlaczego nie można ich włączyć.

Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Drezdenku (27.01.2021r.) radni dyskutowali o tym, kto zdecydował o wyłączeniu komentarzy pod treściami Video udostępnianymi przez Gminę Drezdenko na portalu YouTube. 

Jeszcze przed wczorajszą sesją Pani Burmistrz Karolina Piotrowska we wpisie w mediach społecznościowych ustosunkowała się sytuacji - "Gmina Drezdenko, jak prawie wszystkie Gminy i Powiaty w Polsce (a na pewno wszystkie ościenne) nie ma włączonych komentarzy na profilu youtube. Jest to więc ogólnopolska „cenzura" – fakt, że jest zakrojona na taką skalę powinno zmotywować radnego do poruszenia prokuratury. A już na pewno nie powinien pisać o precedensie w Gminie Drezdenko.
Pan radny Damian Matela-Libera jest nauczycielem. Powinien więc wiedzieć, jak ważna jest ochrona danych osobowych oraz bezpieczeństwo w sieci, a także jak okrutna potrafi być młodzież w internecie i jak potężne jest to narzędzie. Wiadomość wrzucona raz do internetu – nie ginie. Przepis prawa karnego przytoczony przez radnego Dukaczewskiego mówi o ochronie funkcjonariuszy publicznych. Nie chodzi tu jednak o ochronę burmistrza, radnych, czy urzędników. My jesteśmy osobami publicznymi, znamy narzędzia do obrony swoich praw, ale mamy też obowiązek patrzeć szerzej – przez pryzmat bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Jako administratorzy danych osobowych mamy wiele obowiązków - np. informacyjne, czy związane z przechowywaniem danych, ale przede wszystkim musimy dbać o ich bezpieczeństwo. Na to szczególną uwagę zwracają inspektorzy ochrony danych osobowych. Przypomnę, każdy, w tym radni mogą udostępniać obrady na swoich profilach i prowadzić szeroką dyskusję z poczuciem pełnej odpowiedzialności, wolności słowa, braku cenzury itd. Na koniec kilka zdań o samej formie zgłoszenia tego pomysłu – wniosek formalny! Statut Gminy Drezdenko wskazuje dokładnie czego może dotyczyć wniosek formalny, mianowicie: "Przewodniczący udziela głosu poza kolejnością w sprawie wniosków natury formalnej dotyczących: a) stwierdzenia quorum, b) dokonania zmiany w porządku obrad, w tym zmiany kolejności jego punktów, c) ograniczenia czasu wypowiedzi, d) ograniczenia czasu dyskusji, e) zamknięcia listy kandydatów przy wyborach, f) zakończenia dyskusji i podjęcia uchwały, g) zarządzenia przerwy, h) odesłania projektu uchwały do komisji bądź przekazanie inicjatorom, i) wyrażenia opinii przez radcę prawnego, j) przeprowadzenia głosowania imiennego, k) ponownego przeliczenia głosów, l) przerwanie odroczenie lub zamknięcie posiedzenia." 
Nie ma więc możliwości, aby radny zgłosił wniosek formalny w sprawie nałożenia na burmistrza obowiązku niewynikającego z obowiązujących przepisów - w tym przypadku - obowiązku włączenia komentowania na portalu youtube. Podobnego zdania jest Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Zbigniew Kubasik, z którym na ten temat rozmawiałam. Wierzę, że zgodzi się ze mną również były wieloletni Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Kołwzan, pomimo tego, że jako radny zagłosował za tym wnioskiem. Przejaskrawiając sytuację, gdyby radny zgłosił wniosek formalny, aby transmitować obrady na TikTok, a burmistrza zobowiązać do wyrażania swojej opinii w formie piosenek, to czy byłoby to dla burmistrza wiążące, mimo, iż nie wynika z żadnych przepisów? Uprzedzam – śpiewam fatalnie!
Proszę o chwilę refleksji nad tematem. Póki co – skupiam się na akcji dowozów Naszych mieszkańców na szczepienia i nie mogę doczekać się wiosny i rozpoczęcia nowych, oczekiwanych inwestycji w Naszej Gminie. Tak sobie myślę – chyba jest dobrze, skoro radny stwarza problem, którego nie ma! - napisała Pani Burmistrz. 

Wczoraj podczas sesji Radni długo dyskutowali na ten temat.  Jak przebiegała dyskusja nt. "komentarzy pod transmisją na youtube"? Video poniżej. 

 

 

 

źródło: fb.com | youtube.com | nadeslane

 

Share

REKLAMA

REKLAMA