82-letni mieszkaniec powiatu #FSD miał pomóc w rozbiciu grupy przestępczej - stracił 32 tys. złotych

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich prowadzą sprawę oszustwa do jakiego doszło na terenie powiatu. 82-letni mężczyzna uwierzył w fałszywą historię o policjantach zwalczających hakerów i przekazał gotówkę w kwocie 32 tysięcy złotych,

która miał być posypana specjalnym proszkiem. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze. Jeżeli w słuchawce telefonu słyszymy podobne historie, należy jak najszybciej powiadomić Policję. Pod żadnym pozorem nie przekazujemy naszych oszczędności.

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu i modyfikowaniu sposobów, aby szybko wzbogacać się kosztem ludzi starszych. Przestępcy dzwonią głównie do seniorów podając się za kogoś z rodziny i informują, że wnuk, synowa, córka lub inna najbliższa im osoba byli uczestnikami wypadku i potrzebują pieniędzy aby uniknąć kary więzienia. Inną popularną wśród oszustów metodą działania jest oszustwo na „policjanta". Przestępcy w takim przypadku dzwonią do swojej ofiary i podszywając się za funkcjonariusza proszą o pomoc w policyjnej akcji, która ma najczęściej polegać na przekazaniu przez seniora swoich pieniędzy. Jeżeli potencjalna ofiara uwierzy w fałszywą historię i dojdzie do przekazania pieniędzy, to mimo błyskawicznej reakcji Policji bardzo trudno jest dotrzeć do sprawców, czy odzyskać utracone pieniądze. Niestety mimo szerokiej kampanii informacyjnej w mediach i wielu policyjnych apeli o zachowanie ostrożności w takich sytuacjach, oszuści nadal bogacą się kosztem seniorów. Przestępcy wykorzystują przy tym wrażliwość i chęć pomocy osób starszych i nie mają przy tym żadnych skrupułów.

Tak było w przypadku 82-latka z powiatu strzelecko-drezdeneckiego, do którego pod koniec ubiegłego tygodnia zadzwonił oszust podając się za policjanta. Przestępca poprosił mężczyznę o pomoc w wymyślonej przez niego policyjnej akcji mającej na celu rozbicie grupy hakerów. 82-latek uwierzył w tę historię i przekazał 32 tysiące złotych, które jak deklarował fałszywy policjant miały być posypane specjalnym proszkiem po to, aby namierzyć i rozbić grupę hakerów. Przestępcy byli na tyle wyrachowani, że już po otrzymaniu gotówki zadzwonili do swojej ofiary z podziękowaniami w skutecznym zatrzymaniu hakerów. Nieświadomy niczego 82-latek dopiero następnego dnia zorientował się, że stał się ofiarą oszustwa.

 

źródło: KPP w Strzelcach Krajeńskich

-   C Z Y T A J  -    I N N E   -

WOŚP 2021! Mamy rekord w Starym Kurowie i Strzelcach Kraj. Trwa liczenie zebranych środków... | Sprawdź |

Podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pada wiele rekordów. Sztaby w powiecie strzelecko-drezdeneckim liczą głosy, a w Starym Kurowie mam rekord, zebrano aż  61 805,43 zł!.

Czytaj więcej...

 

Drezdenko: Wilki podchodzą coraz bliżej mieszkańców...

Wilki coraz częściej pojawiają się w Gminie Drezdenko. Dziś jeden z osobników pojawił się w Trzebiczu Nowym. Nasza czytelniczka sfotografowała go w pobliżu zabudowań.

Czytaj więcej...

 

 

 

Share

REKLAMA

REKLAMA