Stare Kurowo: Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej [FOTO]

W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Kurowie im. Czesława Wilińskiego czynnie włączają się w te obchody.

Starają się o mandaty posłów XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Podtrzymują tradycję, ponieważ z naszej miejscowości było już ok. 30 posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży. Hasło tegorocznej Sesji brzmi: "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej".

Cele tegorocznej Sesji to między innymi:
• nauka postaw patriotycznych i obywatelskich oraz współodpowiedzialności młodych ludzi za podtrzymywanie oraz rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej,
• przybliżenie młodzieży historii polskiego parlamentaryzmu i historii Drugiej Rzeczypospolitej.

Zadaniem kandydatów było przygotowanie kampanii wyborczej wybranego posła z lat 1919-1922. Dominik Ficner i Julia Panek wybrali posłankę Sejmu Ustawodawczego Zofię Moraczewską – żonę premiera Jędrzeja Moraczewskiego. W pierwszym Sejmie znalazło się zaledwie osiem kobiet. Zauważono jednak, że polskie kobiety uzyskały prawa wyborcze już w 1918 roku. Wybór uczniowie potwierdzili w Instytucie Pamięci Narodowej.W czasie kampanii wyborczych 1919 i 1922 roku w Polsce nie było telewizji, a pierwsza oficjalna stacja radiowa pojawiła się 18 kwietnia 1926 roku.

Julia i Dominik postanowili wrócić do pierwszych lat niepodległości. Na sesji rady gminy 23 marca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury otworzyli wystawę poświęconą życiu i dokonaniom Zofii Anny Moraczewskiej, którą mieszkańcy Starego Kurowa mogli oglądać przez dwa tygodnie.
Natomiast 4 kwietnia 2018 r. odbył się wiec z plakatami wyborczymi, na którym rozdawano także ulotki. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury miał miejsce raut wyborczy. W programie został wyświetlony film o posłance w konwencji filmu niemego. Uczniowie zmontowali go z dostępnych materiałów. Aby wszystko przypominało lata dwudzieste, na scenie pojawiło się pianino. Miejscowe firmy cateringowe pomogły przygotować bogaty poczęstunek, jak na raut przystało. Były też kelnerki ubrane w stylu retro i stylizowany projektor filmowy. Spotkanie uświetnił występ uczennicy klasy VII – Darii Zatońskiej. Raut zaszczycili swoją obecnością: wójt gminy, przewodnicząca rady, p. dyrektor szkoły, radni, przedstawiciele stowarzyszeń, rodzice, byli posłowie na SDiM, rodzice, uczniowie i mieszkańcy gminy. Starostwo reprezentowała radna powiatowa, a od wojewody lubuskiego młodzi organizatorzy otrzymali list aprobujący włączenie się młodzieży w obchody stulecia niepodległości.

Była to piękna lekcja historii, podczas której uczestnicy zostali przeniesieni w klimat lat dwudziestych. Spotkaniu towarzyszyły melodie z tego okresu. Goście, po zakończeniu prezentacji wybranej przez uczniów sylwetki Zofii Moraczewskiej, mogli porozmawiać, kosztując pyszności, które pojawiły się na przepięknie nakrytym stole.źródło: nadesłane na kontakt

Share

REKLAMA

REKLAMA