Wkrótce ruszają ferie zimowe. Policja apeluje o przestrzeganie zasad....

Już za kilka dni w województwie lubuskim rozpoczynają się ferie zimowe. To dla większości dzieci i młodzieży czas zabawy i wypoczynku.

Aby jednak te dwa tygodnie były bezpieczne, potrzebny jest rozsądek i czujność ze strony dzieci, ich opiekunów, ale również służb i instytucji. Policjanci są już przygotowani do intensywnej pracy w trakcie najbliższych dni, tak aby każdy kto wyjeżdża lub wypoczywa w domu mógł czuć się bezpiecznie.

W tym roku lubuscy uczniowie zimowy wypoczynek rozpoczynają od 17 stycznia. Pamiętajmy, aby w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych, aby ten czas wolny był dla nich mile zapamiętany i wróciły do szkoły z uśmiechniętymi twarzami. Mimo, że pandemia mocno ogranicza i utrudnia naukę, policjanci starają się mimo wszystko przy zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego spotykać z uczniami i przypominać o zagrożeniach w czasie zimowego wypoczynku.  

Policjanci przypominają, aby pamiętać o tym, że wchodzenie na lód jest bardzo niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.

Policjanci ostrzegająDorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.

Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie związanym z wyjazdami. Policjanci kontrolują autobusy niemal codziennie, ale w okresie ferii wyjazdów jest zdecydowanie więcej. To rodzice najczęściej zgłaszają potrzebę sprawdzenia pojazdu. Funkcjonariusze na prośbę pojawiają się tuż przed planowanym wyjazdem. Kilkunastominutowa kontrola określa, czy stan techniczny pojazdu pozwala na bezpieczną podróż. Spotkanie z kierowcą funkcjonariusze rozpoczynają od sprawdzenia trzeźwości i niezbędnych dokumentów. Po pozytywnie zakończonej kontroli, dzieci mogą wyruszyć na zimowy wypoczynek.

Przypominamy, że autobusy można zgłaszać do kontroli, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. W przypadku potrzeby zgłoszenia kontroli prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem  477925223, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 do 15:30.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

Share