Drezdenko: Wilki podchodzą coraz bliżej mieszkańców...

Wilki coraz częściej pojawiają się w Gminie Drezdenko. Dziś jeden z osobników pojawił się w Trzebiczu Nowym. Nasza czytelniczka sfotografowała go w pobliżu zabudowań.

Mieszkańcom zaczyna doskwierać bliska obecność wilków. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej zabudowań, powodując wśród nich strach. Ranne wyjście do pracy, czy powrót późnym wieczorem powoduje obawy, czy czasem na swojej drodze nie spotkamy wilka. 

Kilka dni temu mieszkańcy Drezdenka zauważyli wilki przy ul. Lema oraz przy ul. Milickiej, a kilka tygodni wcześniej też w Trzebiczu nagrano osobnika, który niósł w pysku głowę psa. 
 
Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska pod koniec 2020 roku wystąpiła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. o zezwolenie na wypłoszenie występującego osobnika. Zezwolenie takie jest niezbędne w związku z faktem, iż wilki są objęte ścisłą ochroną gatunkową.
 
Jak postępować przy spotkaniu z wilkiem?
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.\
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk".
W 2018 roku na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego przebywało około 12-14 watah (gdzie jedna wataha to 6-7 osobników), wiadomo, że na jedną watahę przypada obszar ok. 350 km2. Teren powiatu posiada powierzchnię 1200 km2 z tego wynika, że na terenie powiatu osobników jest trzykrotnie więcej.
 
 
 
 źródło: red, nadesłane,
 

 - C Z Y T A J - P O D O B N E -

Wilk rozszarpał psa pod Trzebiczem? Kierowca nagrał jak niesie w pysku jego głowę...

Dziś rano w m.Trzebicz jeden z kierowców nagrał wilka, który przechodził drogą mając w pysku głowę psa. 

Czytaj więcej...

 

Nocna walka Wilka i Borsuka nagrana przez pracownika Nadleśnictwa [VIDEO]

Jednemu z pracowników Nadleśnictwa Strzelce Kraj. udało się nagrać nocną "bijatykę" wilka z borsukiem. Zobaczcie kto wyszedł zwycięsko.

Czytaj więcej...

 

 
Share

REKLAMA

REKLAMA